Odpowiednia pielęgnacja murawy boiska i utrzymanie jej w idealnym stanie niezależnie od panującej pory roku czy konkretnych warunków atmosferycznych, to podstawowy obowiązek zarządcy tego rodzaju obiektu. Odpowiednie warunki boiska mogą mieć bowiem duży wpływ na jakość gry piłkarzy, a co za tym idzie na atrakcyjność całego widowiska.

Jak zatem zadbać o murawę, aby należycie spełniała ona swoje funkcje?

Rodzaje działań pielęgnacyjnych

Murawa boiska musi być równa, gęsta i niezachwaszczona. Różne odmiany trawy wymagają oczywiście odmiennej pielęgnacji. Do najważniejszych działań pielęgnacyjnych należy zaliczyć:

  • nawadnianie,
  • nawożenie,
  • koszenie,
  • aeracje,

Nawadnianie murawy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Gospodarze obiektów sportowych muszą więc zależnie od aktualnych warunków atmosferycznych odpowiednio zarządzać systemem nawadniania. Rozwiązania te są zwykle bardzo zaawansowane. Najczęściej montuje się kompleksowe systemy zraszające, które wyposażone są w czujniki blokujące zawory w przypadku wystąpienia opadów. Najbardziej popularne zraszacze statyczne lub rotacyjne umieszczane są na płycie boiska w taki sposób, aby nie zakłócać codziennego użytkowania boiska. Niezależnie od tego, jakie zraszacze wybierzemy, tego rodzaju systemy pozwalają zaoszczędzić wodę i energię oraz są proste w obsłudze. Nawadnianie można połączyć z nawożeniem poprzez wzbogacenie wody w rozpuszczalne nawozy.

Koszenie murawy boiska musi być wykonywane regularnie, a zalecana wysokość trawy wynosi 3,5 cm. Natomiast aeracja jest zabiegiem napowietrzania gleby, który jest wykonywany za pomocą narzędzi i maszyn spulchniających. Jest ona konieczna, zwłaszcza gdy murawa jest bardzo intensywnie eksploatowana, a przez to miejscami zbyt zbita. Z kolei wertykulacja ma na celu zwiększenie przepuszczalności gleby, tak aby woda, powietrze i ewentualne nawozy mogły się łatwo dostać do strefy korzeniowej. Wykonuje się ją zwykle z piaskowaniem i dosiewem nowej trawy.

Aby murawa boiska była gęsta, równa i intensywnie zielona musi być przede wszystkim odpowiednio nawadniana. Systemy zraszające wykorzystujące przykładowo zraszacze statyczne lub zraszacze tunelowe będą w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. Należycie przygotowana murawa boiska pozwoli na organizację rozgrywek piłkarskich na najwyższym poziomie niezależnie od pory roku czy aktualnej pogody.