Podlewanie roślin, zwłaszcza podczas gorącego i suchego lata, jest obowiązkiem każdego ogrodnika. Nie każdy jednak dysponuje odpowiednią wiedzą, możliwościami, a przede wszystkim motywacją do tego, aby regularnie i dokładnie nawadniać swój trawnik, ogródek warzywny czy rabatki kwiatów. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie system automatycznego nawadniania.

Systemy nawadniania – właściwości

Systemy nawadniania posiadają liczne zalety. Po pierwsze znacząco ograniczają czas, przeznaczany na podlewanie ogrodu. Po drugie zmniejszają zużycie wody i pozwalają racjonalnie ją dozować – ustawienie podlewania na porę nocną zapobiega stratom wilgoci, związanym z odparowywaniem nagrzanej za dnia gleby. Systemy nawadniania umożliwiają również dostosowanie częstotliwości i intensywności podlewania do wymagań konkretnych roślin.

Wspomniane układy mogą być uruchamiane ręcznie lub za pomocą odpowiednio zaprogramowanego sterownika, który pozwala precyzyjnie ustawić długość i porę podlewania oraz osobne załączanie się poszczególnych sekcji systemu nawadniania.

Do najpopularniejszych systemów nawadniana nalezą zraszacze statyczne i dynamiczne oraz nawadnianie kropelkowe.

Zraszacze

Na rynku dostępne są następujące rodzaje zraszaczy:

  • Zraszacze z dyszami statycznymi, które wynurzają się z ziemi pod wpływem ciśnienia w instalacji wodnej. Ich maksymalny zasięg wynosi 4,5 m.
  • Zraszacze turbinowe przeznaczone są do większych powierzchni, gdyż ich zasięg wynosi od 6 do 12 m. Wymagają również większego ciśnienia wody niż zraszacze statyczne.
  • Mikrozraszacze zazwyczaj dostępne są w formie podwieszanej lub stojącej i nadają się do skalników, rabatek i upraw szklarniowych.

Zraszacze powinny mieć zasięg zachodzący na siebie minimum w 30%, gdyż będzie to gwarancją równomiernego nawodnienia całego terenu. Z pewnością warto zainwestować również w podłączenie zraszaczy do stacji monitorującej poziom wilgotności i pogodę, która automatycznie dostosuje ilość i częstotliwość podlewania do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe polega na rozprowadzeniu w wybranych strefach linii kroplujących, które punktowo dozują wodę dla roślin. Znajdzie ono zastosowanie w szklarniach, tunelach foliowych oraz przy żywopłotach, skalnikach, rabatach i roślinach sadzonych w pojemnikach. Nawadnianie kropelkowe precyzyjnie dozuje wymaganą ilość wody wprost do strefy korzeniowej rośliny, dlatego straty wody ograniczone są do minimum.

Automatyczny system nawadniania stanowi istotne ułatwienie w procesie uprawy roślin. Nawadnianie kropelkowe czy różnego rodzaju zraszacze pozwalają zaoszczędzić czas i energię przeznaczaną na ręczne podlewanie upraw, a także zmniejszają zużycie wody. Z tego powodu systemy nawadniania zdobywają w naszym kraju coraz szersze grono zwolenników.