Tradycyjne metody podlewania roślin, oparte na pracy człowieka, są obecnie wypierane przez systemy automatycznego nawadniania. Jest to bezpośrednio związane nie tylko z potrzebą ułatwienia sobie życia. Nowoczesne technologie wpływają również na usprawnienie całego procesu nawadniania, a co za tym idzie obniżenie kosztów zużycia wody. Dotychczas podlewanie rabatek czy trawnika najczęściej odbywało się ręcznie, zwykle z wykorzystaniem węża ogrodowego. Obecnie na popularności zyskują automatyczne systemy podlewania ogrodów, szklarni, sadów, plantacji i wszelkiego rodzaju terenów zielonych. Jednak czy wspomniane rozwiązanie niesie za sobą jakieś oszczędności?

Wykluczenie ludzkich błędów

System automatycznego nawadniania zwykle oparty jest o specjalnie zaprojektowany układ orurowania wraz z urządzeniami zraszającymi, który rozprowadzony jest na całym obszarze przeznaczonym do automatycznego nawadniania. Systemy tego rodzaju nadają się zarówno do podlewania niewielkich przydomowych ogródków, jak i wielkich obszarów upraw. Wśród wielu zalet automatycznego systemu nawadniania, wymienić należy przede wszystkim optymalizację w zakresie ilości i częstotliwości dozowania wody dla poszczególnych grup roślin. Wykorzystanie wspomnianego rozwiązania pozwala wyeliminować sytuacje, w których nawodnienie roślin jest niewystarczające bądź nadmierne.

Oszczędzaj czas i pieniądze!

System automatycznego nawadniania jest źródłem oszczędności czasu, pieniędzy i zużycia wody. Z uwagi na fakt, że mechanizm ten sterowany jest automatycznie, człowiek oszczędza czas i energię, które może lepiej spożytkować. Ponadto zastosowanie wspomnianych systemów, w porównaniu z konwencjonalnymi metodami podlewania, znacząco ogranicza zużycie wody. Oprócz aspektu ekologicznego, związanego z optymalizacją gospodarki wodnej na potrzeby zraszania oraz nawadniania roślin, mniejsze zużycie wody przekłada się bezpośrednio na niższe rachunki. Również ewentualne koszty wymiany roślin, które w przypadku niewłaściwego nawodnienia uschły lub zgniły, są ograniczane do minimum.

Przemyślane rozwiązania dla systemu nawadniania

Aby instalacja zautomatyzowanego nawadniania była skuteczna i wydajna, powinna zostać wcześniej starannie zaprojektowana i dopasowana do rodzaju gleby, ukształtowania terenu, klimatu czy roślinności. Poszczególne elementy systemu nawadniania, takie jak przewody, sterowniki, złączki, filtry czy zraszacze muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Równie ważne jest rozbudowanie takiej sieci o specjalne czujniki deszczu oraz wilgotności gleby, które są w stanie dodatkowo zoptymalizować cały proces podlewania.

Plusy i… plusy

Systemy automatycznego nawadniania są z całą pewnością skutecznym rozwiązaniem zarówno, gdy konieczne jest regularne podlewanie niewielkich przydomowych trawników, jak i w przypadku ogromnych plantacji zbóż, warzyw czy owoców. Pozwalają one dozować odpowiednią ilość wody w optymalnej częstotliwości, zależnie od rodzaju gleby i roślinności oraz aktualnie panujących warunków pogodowych. Wspomniane rozwiązanie jest nie tylko wygodne dla człowieka, ale może być również źródłem wielu oszczędności.