Rozważając, w jaki sposób możemy uzyskać lepsze plony, w pierwszej kolejności zwykle sięgamy po różnego rodzaju środki chemiczne o działaniu chwastobójczym, owadobójczym lub po nawozy. Zapominamy natomiast o wodzie, która ma największe znaczenie dla prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich roślin. Ze względu na sporą liczbę pól uprawnych, systemy nawadniające cieszą się w naszym kraju rosnącym zainteresowaniem. Jednak jakie są rodzaje i podstawowe właściwości tych systemów?

Rodzaje systemów nawadniających

Nawadnianie pola jest w dzisiejszych czasach prostsze, bardziej wydajne i tańsze niż dawniej. Na rynku dostępne są cztery podstawowe systemy nawadniania pól uprawnych:

  • Zraszacze drobnokropliste – będą świetnym wyborem, gdy nasze uprawy są stosunkowo niewielkie, a hodowane rośliny delikatne i podatne na uszkodzenia wywołane m.in. przez duże krople wody. Zraszacze tego typu mają jednak niewielki zasięg, dlatego sprawdzą się wyłącznie, jeśli pole uprawne podzielone jest na niezależnie, nieduże sektory.
  • Taśmy oraz linie kroplujące – spełnią oczekiwania zwłaszcza roślin wrażliwych, bowiem dostarczają wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej. Taśmy mogą być wyposażone w emitery wody rozstawione nawet co kilkanaście centymetrów, co zapewnia precyzję w nawadnianiu pola. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku upraw owoców i warzyw. Z kolei linie kroplujące sprawdzą się przy roślinach wielosezonowych, ponieważ są trwalszym rozwiązaniem.

Decydując się na nawadnianie pól uprawnych tą metodą, warto zwrócić uwagę na rodzaj gleby. W przypadku gleb lekkich emitery rozmieszczane będą bowiem bliżej siebie, ale czas ich działania będzie krótszy. Natomiast przy glebach ciężkich woda będzie wnikać w ich głąb znacznie dłużej.

  • Zraszacze polowe – znajdą zastosowanie zwłaszcza w przypadku roślin znajdujących się w okresie wegetatywnym. Zazwyczaj niewielkie opady w trakcie zimy, skutkują bowiem niedoborem wody również wiosną. Zraszacze polowe uzupełniają te deficyty i wspomagają kiełkowanie roślin. Nawadnianie pola tą metodą może okazać się szczególnie istotne zwłaszcza w centralnej części Polski, gdzie gleby wykazują najsłabsze zdolności retencyjne.
  • Działka wodne – rozprowadzają wodę pod wysokim ciśnieniem na duże odległości.

Nawadnianie pól uprawnych wymaga również odpowiedniej filtracji wody. Warto więc wyposażyć system nawadniania o filtr dyskowy czy piaskowy.

Systemy nawadniające – czy warto?

Niedostateczne nawadnianie pola może poskutkować mniejszymi plonami. Niektóre gatunki roślin potrzebują do prawidłowego wzrostu znacznych ilości wody, a inne wymagają precyzyjnych dawek wody dostarczanych z odpowiednią częstotliwością. Z pewnością warto więc zainwestować w automatyczne systemy nawadniania, które nie tylko są źródłem oszczędności czasu i pieniędzy, ale przede wszystkim intensyfikują uzyskiwane plony.