Pomidor nie należy do roślin najłatwiejszych w uprawie. Wymaga odpowiedniego podłoża, nawodnienia i nasłonecznienia oraz systematycznego nawożenia. Co zrobić, aby zapewnić mu optymalne warunki do wzrostu?

Skutki niewłaściwego nawadniania pomidorów

Pomidor jest warzywem, które posiada dobrze rozwinięty system korzeniowy. Z tego powodu do prawidłowego wzrostu potrzebuje umiarkowanego nawodnienia. Jeżeli pomidor będzie niedostatecznie nawodniony, krzaczek zacznie usychać, a jego owoce będą karłowate i mniej smaczne. Z kolei zbyt duża ilość wody również nie służy pomidorom i może prowadzić do wręcz katastrofalnych skutków, takich jak żółknięcie liści, więdniecie kwiatów czy zahamowanie kwitnienia i owocowania.

Jeżeli zależy nam na bogatych plonach, w przypadku uprawy pomidorów należy w szczególności zadbać o odpowiedni poziom ich nawodnienia.

Najlepsze warunki dla pomidorów

Trudno jednoznacznie określić, jaka ilość wody jest potrzebna roślinom. Jest to zależne od rozmaitych czynników, takich jak odmiana pomidorów, pora roku, etap rozwoju rośliny czy ilość opadów atmosferycznych. Niezwykle istotne jest, aby zapewnić im optymalne nawodnienie zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz zawiązywania owoców, czyli na przełomie lipca i sierpnia. Należy również pamiętać, żeby obficie podlać pomidory tuż po zasadzeniu, a potem nie nawadniać ich przez około dwa tygodnie. Przez ten czas, roślina zdąży dobrze rozwinąć swój system korzeniowy i stanie się odporna na chwilowe niedobory wody w późniejszym okresie.

Dzięki właściwej pielęgnacji i nawodnieniu roślina będzie mogła zatem zdrowo rosnąć, a jej owoce będą duże i soczyste!

Nawadnianie kropelkowe pomidorów ­– czy warto?

Podlewanie kropelkowe pomidorów jest najskuteczniejszym sposobem nawadniania tych roślin. Potwierdza to Instytut Warzywnictwa, który wskazuje, że system ten chroni roślinę przed zawilgoceniem i chorobami grzybowym. W tym przypadku idealne porcje wody docierają bezpośrednio do korzeni i są wchłaniane przez roślinę, dlatego nawadnianie kropelkowe pomidorów pozwala zaoszczędzić wodę oraz energię. Podlewanie kropelkowe pomidorów ma również pozytywny wpływ na wielkość i jakość uzyskanych plonów.

Nawadnianie kropelkowe jest więc niezaprzeczalnie najlepszym systemem stosowanym przy uprawach pomidorów, ponieważ zapewnia im optymalne warunki do wzrostu.