Utrzymanie roślin balkonowych w dobrej kondycji dla wielu osób stanowi nie lada wyzwanie. Szczególnie problematyczne bywa regularne nawadnianie zgodne z zapotrzebowaniem konkretnych gatunków kwiatów, krzewów czy warzyw. W jaki sposób można zatem zoptymalizować ten proces? Czy system nawadniania kropelkowego będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Nawadnianie kropelkowe

System nawadniania kropelkowego, powszechnie wykorzystywany w gospodarstwach rolnych, okazuje się bardzo efektywny również w przydomowych ogródkach oraz na balkonach i tarasach. Wspominany układ ma bardzo prostą budowę i umożliwia precyzyjne dawkowanie wody wprost do korzeni roślin. Sukcesywnie, stopniowo dostarcza on wodę bezpośrednio do danej rośliny, zmniejszając tym samym potencjalną powierzchnię parowania oraz czas ekspozycji wody na promieniowanie słoneczne. Z tego powodu wydajność systemu nawadniania kropelkowego przekracza zwykle 90%.

Budowa systemu

Instalacja tego typu składa się z rur o różnych średnicach, których zadaniem jest doprowadzanie wody, oraz z kroplowników, które umożliwiają „kropelkowe”, a więc powolne jej wypływanie. Dzięki prostej budowie system jest trwały i niezawodny. W przypadku ogródków całość mocowana jest za pomocą regularnie rozstawionych szpilek. Natomiast jeżeli planujemy instalację systemu nawadniania kropelkowego na balkonie czy tarasie, zazwyczaj stosowana jest jedna szpila na donicę. Jeśli chodzi o dodatkowe elementy systemu, warto wyróżnić przede wszystkim filtry oraz reduktory ciśnienia. Całością kieruje sterownik z transformatorem, który wykorzystuje zawory elektromagnetyczne.

Zalety nawadniania kropelkowego

W przypadku instalacji balkonowej zbędne będą bardzo wydajne i rozbudowane modele, co znacznie wpływa obniżenie kosztów inwestycji.

System nawadniania kropelkowego jest całkowicie automatyczny, gdyż regularnie dostarcza roślinom wodę w odpowiednich dawkach, zapewniając tym samym ich prawidłowy wzrost i rozwój. Decydując się zatem na to rozwiązanie, możemy zapomnieć o żmudnym i nieefektywnym ręcznym podlewaniu roślin.

Nawadnianie kropelkowe to nie tylko oszczędność czasu i energii, ale przede wszystkim niższe rachunki za wodę. Rośliny znajdujące się na tarasach czy balkonach, ze względu na znaczną ekspozycję na promienie słoneczne oraz wysoką temperaturę, wymagają bowiem podlewania nawet kilka razy dziennie. System nawadniana kropelkowego dostarcza wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny, dlatego skutecznie minimalizuje jej straty.

Nawet jeśli nie mamy wiele wspólnego z rolnictwem czy ogrodnictwem, a cała nasza aktywność w tej dziedzinie ogranicza się wyłącznie do roślin balkonowych, z powodzeniem możemy wykorzystywać najnowsze zdobycze agrotechniki. Nawadnianie kropelkowe jest rozwiązaniem skutecznym i ekonomicznym, dlatego pozwala nam cieszyć się piękną roślinnością bez zbędnego wysiłku.