Zadbany ogród bez wątpienia może stać się jednym z największych atutów każdego domu. Utrzymanie go w dobrym stanie wymaga wiele pracy, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i technikom pielęgnacji zieleni, można uzyskać wymarzony efekt nieco mniejszym nakładem pracy. Dla osób, które lubią przebywać w zielonym i kwitnącym ogrodzie, ale nie przepadają za pracą przy grządkach, być może idealnie sprawdzi się zraszacz lub cały system nawadniania.

Zraszacz – przyjaciel każdego trawnika

Jednym z najpopularniejszych urządzeń wykorzystywanych przy automatycznym nawadnianiu ogrodu jest zraszacz, który wbija się w glebę na odpowiednią głębokość. Zraszacze różnią się między sobą powierzchnią, którą są w stanie podlać. Przykładowo modele obrotowe, których zasięg wynosi 360 stopni, najlepiej sprawdzą się w ogrodach o małej czy średniej powierzchni. Niektóre urządzenia tego typu wyposażone są także w system regulacji natężenia przepływu wody. Niesłabnącą popularnością cieszą się statyczne zraszacze, które wytwarzają stały strumień wody i pozwalają na systematyczne nawadnianie znajdujących się w pobliżu roślin.

Dyskretne systemy nawadniania

Do przydomowych ogrodów polecane są także taśmy kroplujące, które są niemalże niewidoczne i pozwalają zachować estetyczny wygląd ogrodu. Ich działanie charakteryzuje się tym, że doprowadzają wodę bezpośrednio do korzeni i zapewniają stałe nawilżenie podłoża. Sprawdzą się idealnie nie tylko przy nawadnianiu żywopłotów i trawników, ale również warzyw czy owoców hodowanych w ogródku. Niezależnie od wybranego systemu nawadniania ogrodu, należy pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i systematycznym sprawdzaniu stanu technicznego.

Zraszacze i inne urządzenia tego rodzaju są sposobem na utrzymanie roślin w idealnym stanie. Dzięki regulacji natężenia podlewania można dostosować nawadnianie do aktualnej pogody czy rodzaju podłoża. Nowoczesne nawadnianie ogrodów charakteryzuje się także niższym zużyciem wody i jest bardziej przyjazne dla środowiska.