Szklarnie umożliwiają uprawę nawet delikatnych roślin, które mogłyby nie przetrwać w naszym klimacie, takich jak pomidory czy papryka. Rozwiązanie tego rodzaju zapewnia roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, nawet jeśli na zewnątrz występuje nadmierne nasłonecznienie, silne opady deszczu czy gradu, bądź przymrozki. Rośliny wymagają jednak również odpowiedniego nawożenia i regularnego nawadniania. Który system nawadniania najlepiej sprawdzi się w szklarni?

System nawadniania kropelkowego, czyli podlewanie grawitacyjne

System nawadniania kropelkowego jest powszechnie wykorzystywany w szklarniach. Nawadnianie kropelkowe umożliwia bowiem dopasowanie ilości dozowanej wody do indywidualnych potrzeb konkretnych roślin. Efektywność instalacji wynika z tego, że woda dociera bezpośrednio do strefy korzeniowej, nie zamaczając naziemnej części rośliny. Dzięki temu maleje ryzyko rozwijania się grzybów, rośliny są odpowiednio nawodnione, a zużycie wody ograniczone do minimum. Ponadto, nawadnianie kropelkowe zapewnia oszczędność czasu, gdyż nowoczesne systemy można precyzyjnie zaprogramować i działają one w sposób automatyczny.

Z czego zbudowany jest kropelkowy system nawadniania?

System nawadniania kropelkowego zbudowany jest z systemu rurek rozprowadzających wodę, z kroplowników, które pozwalają kontrolować jej ilość, sterownika umożliwiającego dowolne zaprogramowanie systemu oraz filtrów oczyszczających wodę. Decydując się na nawadnianie kropelkowe, warto wybrać elementy renomowanych producentów, które są wytrzymałe i odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Efektywny system nawadniania kropelkowego ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój roślin oraz sukcesywne zwiększanie uzyskiwanych plonów. Nawadnianie kropelkowe sprawia, że rośliny rozwijają się prawidłowo i nie są atakowane przez grzyby i bakterie. Wspomniany system jest również bardzo precyzyjny, dlatego znacząco ogranicza koszty zużycia wody. Ponadto system nawadniania kropelkowego jest wygodny i prosty w użytkowaniu, dlatego pozwala oszczędzić czas i energię.