Sady

Najpopularniejszym sposobem podlewania sadów jest system nawadniania kroplowego.

 

W warunkach klimatycznych Polski z powodu niedostatecznej ilości opadów w sezonie wegetacyjnym, bardzo często występują niedobory wody, co jest przyczyną znacznych wahań w wysokości zbiorów oraz jakości plonów w poszczególnych latach. Nawadnianie przez linie kroplujące sadu jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających wysokie i stabilne plony. Nawadnianie sadów prowadzone w odpowiednim czasie ma także pozytywny wpływ na zdrowotność roślin. Potrzeby wodne roślin są zróżnicowane w okresie ich wzrostu i rozwoju, są okresy w których rośliny wykazują szczególną wrażliwość na niedobór wody podczas, których nawadnianie decyduje o wysokości plonu. Przy stosowaniu nawodnień należy pamiętać aby nie dopuszczać do zbyt dużych wahań wilgotności gleby.

 

Najpopularniejszym sposobem podlewania sadów jest system nawadniania kroplowego. Przewody nawadniające układa się na powierzchni gleby, rośliny nawadniane są małymi dawkami wody w ilości do 5 l/mb. Bardzo dobre efekty można uzyskać stosując Agro-Taśmę lub Drip Line co można połączyć z dokarmianiem nawozami mineralnymi które są całkowicie rozpuszczalne w wodzie.

Nawadnianie sadu

 

Każdy sadownik wie, że chcąc uzyskać maksymalne plony musi zadbać o odpowiednią wilgotność gleby. Biorąc pod uwagę gęstość posadzenia roślin w sadzie niezbędne jest dodatkowe nawodnienie. Ponadto z powodu niewystarczającej ilości opadów w naszym klimacie często występują susze w okresie wegetacyjnym. Niedobór wody negatywnie wpływa na wielkość oraz jakość plonów.

 

Drzewa owocowe mają wysokie wymagania względem wilgotności gleby, zarówno niedobór jak i nadmiar wody bezpośrednio wpływa na urodzaj. Aby uzyskać optymalne plony konieczne jest założenie dodatkowego systemu nawadniającego dostosowanego do preferencji rośliny oraz rodzaju gleby. Nawadnianie sadów opiera się zazwyczaj na przewodach kroplujących, kroplownikach, deszczowniach, dyszach zraszających bądź mikrozraszaczach.

 

Powszechnie stosowaną i lubianą przez sadowników metodą dodatkowego nawadniania roślin jest system nawadniania kropelkowego. Pozwala on na ekonomiczne gospodarowanie zasobami wodnymi, jest prosty w montażu, nie wymaga wydajnego źródła wody ani nie opóźnia prac. Nawadnianie sadów systemem kropelkowym umożliwia również utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby bez zwilżania liści rośliny. Ponadto system nawadniania kroplowego ułatwia fertygację (podawanie nawozów mineralnych, rozpuszczalnych w wodzie).

Elementy, wykorzystywane do nawadniania sadów

DRIP LINE

Produkcja odbywa się na samodzielnie skonstruowanej maszynie, która wtapia emitery (kroplowniki) w przewód polietylenowy

TAŚMA

Taśma kroplowa przeznaczona jest do nawadniania kroplowego czystą wodą większości upraw wielorzędowych, warzywniczych, jagodników, krzewów jedno i kilkuletnich oraz upraw pod osłonami

MICROZRASZACZE DO SADÓW

Zraszacze MicroJet mają szerokie zastosowanie w uprawach rolniczych, szkółkach, sadach oraz w miejscach ogrodów gdzie potrzebne są małe zasięgi i nieduże wydatki wody.

RURY

W naszej ofercie znajdziecie państwo szeroką gamę polietylenowych rur nawadniających, produkowanyuch z najlepszych gatunkowo surowców z dodatkiem stabilizatora chroniącego przed promieniami UV

ZRASZACZE PRZECIWPRZYMROZKOWE

Specjalnie zaprojektowany i wielokrotnie sprawdzony w naturalnych warunkach, zraszacz przeciwprzymrozkowy ZS 30 spełnia najwyższe wymogi tego typu konstrukcji.

KROPLOWNIKI

W zależności od potrzeb stosuje się emitery o różnej wydajności wody od 2 do 8 l/h i dzieli sie je na dwa rodzaje – z kompensacją lub bez kompensacji ciśnienia wody.

FILTRY

W Ofercie naszej firmy możecie Państwo znaleźć wszystkie rodzaje filtrów do produkcji rolno-ogrodniczej. Urządzenia sprzedawane przez nas cieszą sie uznaniem rolników i ogrodników na całym świecie.

ŁĄCZENIA DO RUR

Oferujemy pełną gamę kształtek służących do łączenia przewodów nawadniających: przeloty, kolana, trójniki, zaworki, obejmy